Lagringsmedier Et lagringsmedium også kalt en lagringsenhet kan være en DVD, Blue-ray eller HD DVD. Disse enhetene kan det lagres informasjon på. De brukes til alle maskiner og apparater som krever lagring av noe slag. Noen eksempel er data og kamera. På et videokamera blir filmen du tar opp lagret på en DVD og blir alltid lagret i MPEG-2 format og. En vanlig DVD plate (Digital Versatile Disk) benytter samme teknologi som CD plater, men det er mindre lagringsplass på dem (4,7 GB med 1 lag og 8,5 GB med 2 lag). DVD platen har også en mulighet til å lagre data i dual – layer det betyr at man lagrer data i to lag på samme side av disken. En HD DVD (High Definision DVD) er en nyer type teknologi. HD DVD platen har mer lagringsplass enn den ordinære DVD platen (15 GB med 1 lag og 30 GB med 2 lag, men hovedhensikten med HD teknologien er å få bedre detaljer på bilder og video (med HD kvalitet får du bilder opp til 1080p). Blue-ray er i teorien det samme som en vanlig DVD plate, men lagringskapasiteten er 5 ganger større (25 GB med 1 lag og 50 GB med 2 lag). Blue-ray har også samme kvalitet som HD platen. Navnet Blue-raykommer av at det brukes en Blå laserstråle for å lese av platen (samme som HD DVD) i stede for den ordinære røde laseren.
På den øverste delen av bildet ser vi hvordan det er med vanlig dvd. Mens på den under ser vi hvordan det ser ut med blue ray.
Et lagringsmedium også kalt en lagringsenhet kan være en DVD, Blue-ray eller HD DVD. Disse
enhetene kan det lagres informasjon på. De brukes til alle maskiner og apparater som krever lagring
av noe slag. Noen eksempel er data og kamera. På et videokamera blir filmen du tar opp lagret på en DVD og blir alltid lagret i MPEG-2 format og.
En vanlig DVD plate (Digital Versatile Disk) benytter samme teknologi som CD plater, men det er mindre
lagringsplass på dem (4,7 GB med 1 lag og 8,5 GB med 2 lag). DVD platen har også en mulighet til å lagre data i
dual – layer det betyr at man lagrer data i to lag på samme side av disken.
En HD DVD (High Definision DVD) er en nyer type teknologi. HD DVD platen har mer lagringsplass enn
den ordinære DVD platen (15 GB med 1 lag og 30 GB med 2 lag, men hovedhensikten med HD teknologien er å få bedre detaljer på bilder og video
(med HD kvalitet får du bilder opp til 1080p). Blue-ray er i teorien det samme som en vanlig DVD plate, men lagringskapasiteten er 5 ganger større
(25 GB med 1 lag og 50 GB med 2 lag). Blue-ray har også samme kvalitet som HD platen. Navnet Blue-raykommer av at det brukes en
Blå laserstråle for å lese av platen (samme som HD DVD) i stede for den ordinære røde laseren.
På den øverste delen av bildet ser vi hvordan det er med vanlig dvd. Mens på den under ser vi hvordan det ser ut med blue ray.
Kilden finner du her.